- Zatrudnianie obywateli państw UE, EOG i Szwajcarii - unijne pośrednictwo pracy EURES
- Zatrudnienie obywateli państw trzecich w Polsce
- Zezwolenia na pracę
- Zezwolenia na pracę sezonową
- Zezwolenie na pobyt czasowy i pracę
- Praca bez zezwolenia
- Powierzenie pracy na podstawie oświadczenia
- Powierzenie pracy na podstawie powiadomienia
- Obowiązki pracodawcy
- Ważne kontakty i linki
- Powiadomienie o powierzeniu wykonywania pracy obywatelowi Ukrainy - Nowa sprawa/kontynuacja
Zatrudnianie cudzoziemców
UWAGA ! - ZMIANY W ZATRUDNIANIU CUDZOZIEMCÓW
1.Odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego COVID-19 od dnia 01.07.2023 r. - skutki w zakresie zatrudniania cudzoziemców
W związku ze stanem epidemii lub zagrożenia epidemicznego (art. 15zzq ustawy z dnia 2 marca 2020 r.o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych ( tj. Dz.U. 2021 poz. 2095 ze zm.) przedłużono automatycznie moc obowiązującą m.in. zezwoleń na pracę (w tym na pracę sezonową), których ważność wygasła podczas trwania ww. stanu - do upływu 30 dni od daty zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.Jeżeli w oświadczeniu o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wskazany był okres pracy, którego koniec przypadał w okresie stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, ogłoszonego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2, cudzoziemiec mógł legalnie pracować w Polsce bez zezwolenia na pracę (wykonując pracę określoną w oświadczeniu na rzecz podmiotu, który je złożył) w okresie lub okresach nieobjętych oświadczeniem do upływu 30 dnia następującego po dniu odwołania jednego z tych stanów.
Skutki odwołania stanu zagrożenia epidemicznego
W związku z odwołaniem stanu zagrożenia epidemicznego z dniem 1 lipca 2023 r. (Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 14 czerwca 2023 r. w sprawie odwołania na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej stanu zagrożenia epidemiologicznego - Dz.U.2023, poz. 1118 ) pracodawcy muszą pamiętać, by wystąpić o dokumenty legalizujące pracę cudzoziemca najpóźniej w okresie 30 dni od daty zniesienia tego stanu, czyli do 30 lipca 2023 r.
Trzeba również pamiętać, że odwołanie stanu zagrożenia epidemicznego jest równoznaczne z tym, że wszystkie dokumenty pobytowe, które utraciły ważność po 14 marca 2020 r. i zostały przedłużone na mocy ustawy o COVID-19, muszą zostać odnowione najpóźniej w okresie 30 dni od daty zniesienia tego stanu, czyli do 30 lipca 2023 r.
2.Zasady podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy na podstawie przepisów specjalnych
Aktualnie, w związku z wojną za naszą wschodnią granicą, obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski po 24 lutego 2023 r., korzystają z ochrony czasowej UE i w ich przypadku obowiązują prostsze zasady zatrudniania.
Przypominamy:
W dniu 12 marca 2022 r. uchwalona została i weszła w życie z dniem podpisania Ustawa o pomocy obywatelom Ukrainy z związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Rozwiązania ujęte w ustawie obowiązują z mocą wsteczną od 24 lutego 2022 r.
Obywatele Ukrainy – zarówno ci, którzy przybyli do Polski od 24 lutego 2022 r., jak i ci, którzy już wcześniej przebywali w Polsce – mogą legalnie podjąć pracę u każdego pracodawcy w Polsce, bez żadnych dodatkowych zezwoleń.
Jedynie po stronie pracodawcy leży obowiązek zgłoszenia faktu podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, korzystającego ze swobodnego dostępu do rynku pracy do powiatowego urzędu pracy w swoim powiecie poprzez system elektroniczny praca.gov.pl (link)w ciągu 14 dni od podjęcia pracy.
Ważne! Obywatel Ukrainy, który przed 24 lutego 2022 r. legalnie pracował w Polsce, nie musi robić nic, by dalej móc legalnie pracować u tego pracodawcy. Jeśli chce natomiast zmienić pracodawcę, nie potrzebuje do tego żadnego zezwolenia.
Nowe regulacje prawne dla obywateli Ukrainy, posiadających numer PESEL ze statusem UKR
Od 1 kwietnia 2023 r. obywatele Ukrainy, którzy posiadają numer PESEL ze statusem UKR, mogą ubiegać się o udzielenie zezwoleń na pobyt czasowy w celu podejmowania pracy lub prowadzenia działalności gospodarczej. Rozwiązanie jest opcjonalne i skierowane do osób, które czują się pewnie na polskim rynku pracy i chcą zrezygnować z korzystania z ochrony czasowej.
Nowe regulacje dotyczą zezwoleń na pobyt, które związane są z podstawowymi formami aktywności ekonomicznej czyli:
• zezwolenia na pobyt czasowy i pracę,
• zezwolenia na pobyt czasowy w celu wykonywania pracy w zawodzie wymagającym wysokich kwalifikacji
• zezwolenia na pobyt czasowy w celu prowadzenia działalności gospodarczej.
Aby uzyskać jedno z wymienionych zezwoleń na pobyt, obywatel Ukrainy powinien spełniać wymogi określone w przepisach ustawy o cudzoziemcach.
Kto może złożyć wniosek?
Wniosek o udzielenie wspomnianych zezwoleń na pobyt może złożyć obywatel Ukrainy, który:
• przebywa w Polsce i ma numer PESEL z adnotacją UKR,
• pracuje lub prowadzi w Polsce działalność gospodarczą np. na podstawie wpisu do CEIDG.
Możliwość ubiegania się o wspomniane zezwolenia pobytowe jest opcjonalna. Obywatele Ukrainy, którzy przybyli do Polski od dnia 24 lutego 2022 r. i nie skorzystają z tego rozwiązania, będą mogli nadal legalnie przebywać w kraju na podstawie ochrony czasowej, bazując na decyzji Rady UE o wprowadzeniu ochrony czasowej.
Jak złożyć wniosek?
Składając wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Gdańsku najlepiej wypełnić za pośrednictwem strony https://generator.gdansk.uw.gov.pl/
Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku przygotował dla swoich klientów możliwość kompleksowej obsługi w specjalnie utworzonym punkcie informacyjno-doradczym. Wizytę w punkcie można zarejestrować on-line (pod linkiem: https://klient.gdansk.uw.gov.pl/umow-wizyte-pid) lub skorzystać z numeru infolinii (58 30-77-160). Wniosek można również przesłać pocztą na adres: Pomorski Urząd Wojewódzki w Gdańsku, ul. Okopowa 21/27, 80-810 Gdańsk. Aby usprawnić proces rozpatrywania sprawy proponujemy, aby kopertę z wnioskiem oznaczyć dopiskiem – „UKR". W przypadku pytań dotyczących prowadzenia postępowań należy kontaktować się pod numerem infolinii 58 30-77-160 lub mailem: ukraina.pomorskie@gdansk.uw.gov.pl
Zasady podejmowania pracy przez obywateli Ukrainy na podstawie dotychczasowych przepisów
Pracodawcy polscy w dalszym ciągu mogą występować o zezwolenia na pracę lub oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Może to mieć uzasadnienie w przypadku tych obywateli Ukrainy i pracodawców polskich, którzy chcą zawrzeć dłuższe umowy (np. na 3 lata jak w przypadku zezwoleń na pracę), przepisy specjalne przewidziane są bowiem na okres do 18 miesięcy – od dnia 27.06.2023 r. okres ten został wydłużony do dnia 04.03.2024 r. bliższe informacje poniżej.
3.Wydłużenie okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy w związku z działaniami wojennymi na terytorium Ukrainy
Informujemy, że 27 czerwca 2023 roku wejdą w życie zmiany w ustawie z dnia 12 marca 2022 r. o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (Dz. U. z 2023 r. poz. 103, z późn. zm.), polegające na wydłużeniu okresu legalnego pobytu obywateli Ukrainy objętych ochroną czasową.
Legalny pobyt obywateli Ukrainy i określonych członków ich rodzin, którzy w okresie od 24 lutego 2022 r. przybyli do Polski w związku z działaniami wojennymi prowadzonymi na terytorium Ukrainy, zostanie przedłużony do 4 marca 2024 r. Data ta pokrywa się z zakończeniem przedłużonego okresu, w jakim państwa członkowskie Unii Europejskiej zapewniają obywatelom Ukrainy ochronę czasową.
Ponadto, do art. 2 wspomnianej ustawy, dodane zostaną nowe ustępy 10 i 11, które dodatkowo przedłużą okres uznawanego za legalny pobytu:
- do 31 sierpnia 2024 r. w przypadku:
- osób, które w dniu 4 marca 2024 r. będą korzystać z wychowania przedszkolnego, będą realizować obowiązek szkolny albo realizować obowiązek nauki, a jeżeli te osoby są małoletnie – również ich rodziców lub opiekunów;
- osób, które w dniu 4 marca 2024 r. będą pobierać naukę w przedszkolu lub szkole funkcjonujących w ukraińskim systemie oświaty z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość, a jeżeli te osoby są małoletnie – również ich rodziców lub opiekunów;
- osób, które nie później niż w roku szkolnym 2022/2023 rozpoczęły naukę w branżowej szkole II stopnia, szkole policealnej lub szkole dla dorosłych, a jeżeli te osoby są małoletnie – również ich rodziców i opiekunów.
- do 30 września 2024 r. w przypadku osób, które przystępują do egzaminu maturalnego w terminie poprawkowym, a jeżeli te osoby są małoletnie – również ich rodziców i opiekunów.
DANE KONTAKTOWE:
Zatrudnianie cudzoziemców
Alina Rymsza-Słomińska
Doradca Klienta
58 680 20 77
cudzoziemcy@koscierzyna.praca.gov.pl
PRACODAWCO - UWAGA ZMIANY W ZATRUDNIANIU OBYWATELI ROSJI
- Rozporządzenia Ministra Rodziny i Polityki Społecznej w sprawie określenia przypadków, w których zezwolenie na pracę cudzoziemca jest wydawane bez względu na szczególne warunki wydawania zezwoleń na pracę cudzoziemców (Dz. U. z 2022 r., poz. 2203),
- Rozporządzenie Ministra Rodziny i Polityki Społecznej sprawie państw, do których obywateli stosuje się niektóre przepisy dotyczące zezwolenia na pracę sezonową oraz przepisy dotyczące oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (Dz. U. z 2022 r., poz. 2204).
Zmiany, które zostają wprowadzone w związku z rozporządzeniem to:
- pracodawcy nie mogą występować o nowe wpisy oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy obywatelom Federacji Rosyjskiej,
- obywatel Federacji Rosyjskiej, któremu powierzono wykonywanie pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi wpisanego do ewidencji oświadczeń przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia, może kontynuować pracę na warunkach określonych w tym oświadczeniu do dnia upływu ważności tego oświadczenia,
- obywatele Federacji Rosyjskiej zostali wyłączeni z procedury uproszczonej.
UWAGA ! - ZMIANY W ZATRUDNIANIU CUDZOZIEMCÓW
Istotne zmiany, które zostają wprowadzone w związku z rozporządzeniem to:
- zmiana wzorów wniosków o wydanie zezwolenia/ zezwolenia sezonowego na pracę oraz oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi,
- wykaz załączników, które trzeba dołączyć do oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi/ zezwolenia/ przedłużenia zezwolenia na pracę, o którym mowa niniejszym rozporządzeniu czyli:
- aktualne oświadczenie o niekaralności złożone pod rygorem odpowiedzialności karnej, czy zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 88z ust. 5 pkt 1–6 ustawy oraz 88j ust. 1 pkt. 3-7 ustawy, zgodne ze stanem faktycznym w dniu złożenia wniosku lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, musi być podpisane nie wcześniej niż 30 dni przed datą złożenia ww. dokumentów.
- pracodawca zgodnie z ww. rozporządzeniem nie ma obowiązku dołączania do wniosku lub oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi ważnego dowodu osobistego lub ważnego dokumentu podróży.
Filmiki informacyjne nt. zatrudniania cudzoziemców skierowane do pracodawców
Zielona Linia przygotowała filmiki instruktażowe dla pracodawców związane z tematyką zasad zatrudniania cudzoziemców w Polsce.
W załączeniu udostępniamy Państwu linki do tych materiałów:
Zatrudnianie cudzoziemców poprzez powiatowy urząd pracy
Zatrudnienie cudzoziemców poprzez Powiatowy Urząd Pracy w Kościerzynie
(stan prawny na dzień 29.07.2022 r.)
- Oświadczenie dla prac niesezonowych
- Zezwolenie na pracę sezonową
- Przedłużenie zezwolenia na pracę sezonową
- Informacja starosty
W POKOJU NR 3 (PARTER)
W GODZINACH 7.30 - 13.00.
Pracodawcy składający w tut. Urzędzie jednorazowo powyżej 3 oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcom są zobowiązani składać je wyłącznie drogą elektroniczną poprzez portal www.praca.gov.pl.
DANE KONTAKTOWE:
Zatrudnianie cudzoziemców
Alina Rymsza-Słomińska
Doradca Klienta
58 680 20 77
cudzoziemcy@koscierzyna.praca.gov.pl