Począwszy od 2015 roku, corocznie na początku października, w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kościerzynie sporządza się jednoroczną prognozę zapotrzebowania na zawody w powiecie kościerskim na rok następny. Przygotowany na podstawie wyników badania raport „Barometr zawodów w powiecie kościerskim" jest częścią badania ogólnopolskiego, realizowanego przez powiatowe urzędy pracy na zlecenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.
Zawody występujące w badaniu zaklasyfikowano do jednej z trzech grup:
- zawody deficytowe, w których nie powinno być trudności ze znalezieniem pracy w najbliższym czasie,
- zawody zrównoważone, czyli takie, w których liczba ofert pracy będzie zbliżona do liczby osób zdolnych i chętnych do podjęcia zatrudnienia,
- zawody nadwyżkowe, w których znalezienie pracy może być trudniejsze ze względu na nadmiar pracowników spełniających wymagania pracodawców.
W każdej z grup występują zarówno zawody, których udział na lokalnym rynku pracy jest znaczący, jak i takie których udział jest znikomy.
Z prognozy dla kościerskiego rynku pracy na 2025 r. wynika, że w większości zawodów popyt zrównoważy się z podażą pracy.W deficycie utrzymają się liczne profesje z branży budowlanej, gastronomicznej i edukacyjnej. Nie uda się zmniejszyć dużego deficytu kierowców samochodów ciężarowych. Zwiększą się problemy z pozyskaniem pracowników w branży medycznej oraz służbach mundurowych. Niedobory kandydatów będą wynikać z: trudnych warunków pracy, nieatrakcyjnych wynagrodzeń, braków w kwalifikacjach i doświadczeniu. Luki kadrowe w branży budowlanej oraz kierowców samochodów ciężarowych pracodawcy będą nadal uzupełniać poprzez zatrudnienie cudzoziemców.
W 2025 r. nie pojawią się zawody nadwyżkowe.
Prognozuje się, że sytuacja na kościerskim rynku pracy w 2025 r. będzie porównywalna do sytuacji z roku 2024, a w prognozie pesymistycznej może ulec pogorszeniu. Będą miały na nią wpływ:
- utrzymujący się podwyższony wskaźnik inflacji,
- zachowawcze nastroje przedsiębiorców w zakresie tworzenia nowych miejsc pracy i podejmowania nowych inwestycji,
- kryzys w Europie spowodowany konfliktem zbrojnym w Ukrainie oraz niepewna sytuacją na Bliskim Wschodzie
- niż demograficzny (kurczące się wolne zasoby pracy),
- niedopasowanie wolnych zasobów pracy do potrzeb pracodawców,
- zmienny popyt na pracę z uwagi na sezonowość,
- emigracja i imigracja zarobkowa.
Szczegółowe informacje dotyczące „Barometru zawodów" oraz przygotowane raporty znajdują się na stronie badania: